Knalltøft for vinimportørene


.

Omsetningen i den norske vin- og brennevinsbransjen var på nærmere ni milliarder kroner i 2019, distribusjonsselskapene medtatt. Moestue Grape Selections er den største enkeltaktøren blant vinimportørene. Men ikke alle i bransjen tjener penger, tvert i mot!

En oversikt VinPuls har laget, etter å ha hentet inn tall fra nærmere 150 importør-regnskaper, viser at 27 av de 110 med størst omsetning tapte penger i fjor.

606 leverandører til Polet

Vinmonopolet har nå 606 navn på sin liste over leverandører av varer til polhyllene. Det gjelder både vin, brennevin, øl og alkoholfrie produkter. Konkurransen i bransjen er altså knallhard. Pengene må fordeles på svært mange aktører.

Kun 15 av selskapene på VinPuls-listen passerte 100 millioner kroner i inntekter. I 2018 var det elleve importører som klarte 100 millioner eller mer. Mer positivt var det at 12 av de 15 største importørene økte omsetningen fra 2018 til 2019.

Polet lekker i alle ender, mener VBF

VinPuls har forelagt tallene vi har hentet inn for generalsekretær Ingunn Jordheim i Vin- og brennevinleverandørenes forening (VBF). Hun har etter å ha sett tallene svart på følgende spørsmål:

-Hva er det som har preget bransjen de siste årene? 

-Bortsett fra 2020, som på grunn av reiserestriksjoner har bidratt til at Vinmonopolet for første gang i sin snart hundreårige historie, er for et fullverdig monopol å regne, har bransjen som helhet på mange måter slitt i et marked som har svært ulike salgskanaler og rammebetingelser. Det alvorligste har vært at vi over tid har hatt et vinmonopol som har lekket i alle ender, særlig til konkurrenten over grensen, men også til taxfree, og et horeca-marked som er både konjunktur og –værutsatt. Men bransjen har også blitt mer kompetent, både i form av utdanningsnivå og bransjekunnskap, selvfølgelig av egeninteresse, men også fordi forbrukerne har blitt mer interesserte og opptatte av mat og drikke.

Ingunn Jordheim, generalsekretær i Vin- og brennevinleverandørenes forening.
Foto: Moment

-Er det for mange aktører (nå 606 med leverandøravtale med Vinmonopolet)? 

-Dette tallet gjenspeiler jo alle kategorier som er representert på polet, og svært mange er også svært små. Når våre medlemmer representerer 75-80 % av det registrerte volumet i Norge, sier det seg vel selv at mange ikke er veldig store og kanskje ikke heller driver virksomheten på heltid.

-Har de mange små aktørene noen fremtid?

-Vi ser jo at de største kjøper opp eller slår seg sammen med stadig flere av sine «konkurrenter». Så lenge vi har Vinmonopolet som i sitt grunnlag og regelverk må og skal likebehandle aktører, vil det alltid være noen som er små. Har du lidenskap for det du driver med, er det kanskje ikke alltid et must å være stor. Og får en liten aktør god nok inntjening på sin virksomhet, kan jo det være godt nok. Og det er vel ingen som blir kjøpt opp eller sammenslått som ikke enten er flink eller har attraktive produkter i porteføljen?!

-Hvilke saker er VBF mest opptatt med i øyeblikket?

-Tre ting; rammebetingelsene for Vinmonopolet som vi er en varm forsvarer av, reduksjon av grensehandelen og dermed lavere avgiftsnivå, og at det på tross av en pågående pandemi skal være mulig å selge og nyte alkohol i forsvarlige og trygge rammer.

Uten regnskap for 2019

Men det store villniset av importselskaper er preget av små og mellomstore aktører. Mange driver vinimport nærmest fra kjøkkenbenken. Hele 41 av selskapene vi sjekket regnskapene til hadde under ti millioner kroner i omsetning i fjor.  Og 19 av disse små selskapene hadde røde tall i regnskapet i 2019.

I tillegg fant vi 14 importører som ennå ikke hadde sendt inn regnskapene sine for fjoråret til Brønnøysundregistrene. Det er ikke et godt tegn. Det har da også vært konkurser i bransjen i 2020, bl.a. Naturlig Vin: Falchenberg & Nærlie AS som måtte gi opp i juni i år.

I oversikten har vi prøvd å skille ut de selskapene som nesten utelukkende handler med vin og/eller brennevin fra andre aktører som enten er grossister/distributører eller har alkohol som en del av et større sortiment med f.eks. matvarer. Blant disse er Haugen-Gruppen og Arvid Nordquist Norge.

Vectura øker, tross mange klager

Verdt å marke seg er at grossisten Vectura, som i lang tid har slitt med leveringsproblemer, i fjor økte sin omsetning med 20 millioner kroner. Kundene (les: importørene) har altså ikke forlatt selskapet i hopetall, tross leveringsproblemene og de mange klagene Vectura har fått både fra kunder til Vinmonopolet og fra importørene de lagrer og distribuerer for.

Her er VinPuls-oversikten – alle tall i millioner kroner:

SelskapOms.2019Res.2019Oms.2018Res.2018
     
Moestue Grape Selections261,720,3248,517,9
Robert Prizelius257,243,8216,941,5
Fondberg199,417,3189,816,5
Multibev197,69,1164,04,4
Arcus Wine Brands193,050,8180,751,9
Vinarius170,11,9168,33,1
Pernod Ricard Norway162,12,7163,71,7
Diageo Norway157,08,3153,85,6
Winepartners Nordic156,21,0196,04,4
Engelstad Vin & Brennevin154,86,3146,89,6
Symposium Wines146,211,7130,38,7
Vinetum123,80,5120,61,1
Stenberg & Blom108,34,9108,14,3
Excellars105,72,199,45,3
Non Dos102,45,8105,35,8
Autentico98,56,797,74,7
Moët Hennessy Norge97,88,998,06,5
Interbrands Norway96,73,3100,72,5
Winetailor92,87,181,04,4
Best Cellars91,34,082,16,3
Altia Norway78,316,179,310,0
Treasury Wine Estates Norway76,30,579,73,1
Hans A Flaaten76,13,362,31,4
LaMarc Wines73,65,655,33,7
Interbev68,7-1,568,0-2,4
Beverage Partners Norway66,87,060,95,5
Record Vinimport66,21,860,21,5
Vinhuset Nofra65,95,157,95,1
Amka65,0-1,063,32,6
Signature Wines63,23,866,21,4
Bacardi Norge57,41,956,82,3
Red & White56,11,075,11,6
Vinordia55,5-2,263,7-0,7
Good Beverage55,21,949,24,2
Gaia Wine & Spirits54,6-1,251,1-2,9
Grape Company51,74,043,32,9
K.G. Puntervold (Det norske br.)48,811,243,810,6
Winemarket48,64,042,11,2
Momentum Wines48,01,548,21,0
Vinum45,81,795,13,0
Terroir45,63,051,14,3
Edrington Norway44,40,245,31,5
B & R Wine40,4-0,442,9-0,1
Strøm39,2-1,742,9-2,2
Silenus39,11,229,00,2
Winery39,11,336,1-1,7
Unico Real Wines37,82,433,91,6
Heyday Wines37,5-0,331,72,4
Strag36,72,132,52,5
VCT Norway36,63,635,62,8
Grapewine Beverage Selections35,44,034,71,4
Engelstad Spirits32,90,934,12,1
Bacchus Wines32,111,9-0,10,0
Palmer & Co30,5-0,9411,3
Better Wines30,29,030,39,8
Cork Wines & Spirits29,94,121,93,7
Blend Wines27,81,820,41,1
Nafstad27,5-0,328,80,7
Best Buys International27,21,227,71,2
Eurowine24,0-0,241,04,3
Holst Wines23,51,020,70,7
Henkel Freixenet Norway22,85,020,43,6
Plus Vini20,80,518,90,5
Fine Brands20,10,818,50,5
Vino19,5-7,324,60,4
Just Brands19,31,118,81,8
California House18,70,3160,3
Sansa Valore18,6-0,118,30,3
Winning Brands18,5-0,210,9-0,8
World Wines18,40,619,80,8
House of Wine17,9-4,32,0-0,8
Selected Wines16,50,312,80,1
Bibendum16,40,315,4-0,8
Vinkilden15,61,810,11,8
Bonum Beverages13,7-0,913,7-0,9
Norwegian Beverage Group13,70,412,48,4
Servco13,50,48,9-0,1
Pure Wine12,81,07,50,6
Beer Enthusiast12,8-1,812,6-1,5
Optimum Wines10,7-0,814,60,6
Tramontane10,51,48,51,3
Exciting Wines10,21,13,90,4
Sommelier10,0-0,110,7-0,4
Urban Beverages9,70,18,4-2,5
Birkedal Hartmann Norway8,9-0,38,5-0,3
Jp Wine8,40,26,70,4
Natural Selections8,42,76,21,3
Modern Fluids7,90,17,0-1,3
Gavin7,71,78,11,6
Drøbacchus7,6-0,14,0-0,2
Bache-Gabrielsen Norge7,00,78,41,0
Winetailor Cru7,01,12,00,2
United Brands6,90,74,50,1
Chaeos Wine & Spirits6,7-0,427,3-1,1
Garage D’Or6,4-0,36,32,4
First Wines5,90,15,80,1
Selected Wine Partners5,9-0,19,3-0,1
Det norske brenneri5,60,16,00,4
Okav5,61,00,5-0,1
Top Cellars Wine Import5,40,61,00,2
Champagneinwest5,20,63,00,3
Wine 4 You5,10,54,6-0,1
Domaine Wines5,00,83,30,6
Roxy Wines4,1-1,50,0-0,9
Hand Picked Wines4,00,41,40,1
Zarepta3,8-0,23,8-0,1
Nebbiolo Wines3,5-0,12,20,1
Bottleneck Holding3,3-0,28,00,6
Structure Wines3,2-0,84,6-0,7
 5421,0331,85204,9317,0

Omsetningstall for grossister/distributører og selskaper med bredt vareutvalg, bl.a. mat:

Andre aktører:    
Vinhuset Oslo1 205,88,11 144,33,8
Haugen-Gruppen1 168,436,61 019,322,6
Arcus Norway754,954,1722,865,9
Vectura328,33,3308,10,9
Arvid Nordquist Norge268,08,2221,88,8
Skanlog238,412,9220,711,8
Altus185,08,4177,311,4
Cuveco131,72,7115,96,1
Solera Uteliv50,29,947,35,4
 4 330,7144,23 977,5136,7

Del med flere

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.